Podkreślamy Twoją kobiecość

Jak prawidłowo wyczyścić lodówkę

Lodówka to najważniejszy element wyposażenia dzisiejszej kuchni, tam przechowujemy żywność, czyli produkty które przecież spożywamy, a ta zawiera mnóstwo bakterii, więc konieczne jest zachowanie higieny w celu uniknięcia zatrucia i wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu.  Chociaż mycie lodówki może wydawać się żmudnym zajęciem, wcale takie nie jest, a z naszym poradnikiem nie zajmie więcej niż 20 minut. Najpierw należy oczywiście wyjąć z lodówki wszystkie produkty, sprawdzić terminy ważności na opakowaniach oraz dokładnie obejrzeć surowe produkty pod kątem oznak zepsucia i wyrzucić. Z wnętrza naszej lodówki wyjmujemy również wszystkie ruchome części, jak półki, również z drzwi, i szuflady, a najwygodniej będzie myć je w dużej misce lub wannie.

Do czyszczenia lodówki używamy roztworu ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń (konieczne jest potem spłukanie wszystkiego czystą wodą), jednak najlepsza jest mieszanka wody i sody oczyszczonej, gdyż nie jest toksyczna i nie powoduje zadrapań, a przygotowujemy ją w stosunku 2 łyżki sody na miskę wody. W tak przygotowanym środku myjącym zanurzamy czystą ściereczkę i przechodzimy do mycia lodówki.

Zaczynamy od wyjętych półek i szuflad, które, jeśli zdecydowaliśmy się na mycie w wannie, warto najpierw spryskać ciepłym prysznicem w celu łatwiejszego usunięcia zanieczyszczeń. Dokładnie wycieramy je z każdej strony, zwracając szczególną uwagę na szczeliny, gdzie bardzo często zalegają resztki jedzenia czy zaschniętych płynów. Pamiętajmy o częstym płukaniu szmatki w czystej wodzie przed ponownym zanurzeniem jej w naszym roztworze, inaczej roztwór sody i wody zamieni się w roztwór sody, wody i brudu, który rozetrzemy na pozostałych do umycia częściach.

Umyte półki pozostawiamy do wyschnięcia i dokładnie myjemy wnętrze lodówki, tu również zwracamy uwagę na wszelkie szczeliny, zagięcia formy, gdzie może osadzać się brud. Nie zapominamy o drzwiach, z których też usunęliśmy półki, dzięki czemu łatwiej umyć całą ich powierzchnię. Następnie wszystko, co jeszcze nie wyschło, wycieramy suchym, czystym kuchennym ręcznikiem i układamy półki na miejscach.

Nie zapominajmy o wytarciu wszystkich pojemników z żywnością, tubek z ketchupem, pudełek z masłem, czy słoików z konfiturami – zazwyczaj są one ubrudzone od naszych dłoni i mają klejące denka, a przecież nie chcemy zmarnować wykonanej przez nas przed chwilą pracy i ponownie ubrudzić lodówki. Tak przygotowane pojemniki możemy z powrotem ułożyć na półkach.

Ostatni etap to wymycie lodówki z zewnątrz i do tego możemy już użyć mocniejszego detergentu. Wycieramy dokładnie drzwi (dotykamy ich przecież nie zawsze czystą ręką), boki oraz górę, gdzie zazwyczaj osiada spora warstwa kurzu, który w kuchni przez wilgoć i opary tłuszczu przykleja się i zaniedbany trudno zmyć.

Tak dokładne sprzątanie wystarczy wykonać raz w miesiącu, drugi raz można zrezygnować z wyjmowania półek. Jak sami widzicie, sprzątanie lodówki wcale nie jest nieprzyjemnym i pracochłonnym zajęciem, a efekt nie tylko cieszy oko, ale też zapobiega poważnym dla naszego zdrowia konsekwencjom.

6 odpowiedzi na „“Jak prawidłowo wyczyścić lodówkę””

 1. chris pisze:

  O kurcze, mam lodówke od kilku lat i jeszcze nigdy jej nie myłem. I żyję :)

 2. Ania pisze:

  a może wrzucić półki do zmywarki? Same się umyją.

 3. ala123 pisze:

  Nie wpadłabym na to, by myć półki w wannie (zawsze męczyłam się „normalnie”). Tak faktycznie będzie szybciej :D

 4. oicio pisze:

  miska wody jest pojeiem raczej wzglednym. nie dalo sie tego przelozyc litry? poza tym artykul cacy!:)

 5. anet pisze:

  faktycznie teraz mycie lodówki wydaje się o wiele prostsze

 6. Iga pisze:

  Jeszcze trzeba pamiętać o uszczelce, tej gumowej, która ma dużo szczelin, a w nich zalega mnóstwo brudu. Ja ją czyszczę wacikami, takimi do uszu, zanurzonymi w płynie ajax.

Dodaj komentarz

Więcej w Poradnik
Petunia Pickle Bottom – torby dla eleganckich mam

Jeżeli jesteś młodą mamą, ale nie brakuje Ci fantazji i szaleństwa - Petunia Pickle Bottom jest dla Ciebie. Jeśli do...

Zamknij